KÁRPÁT KEBELÉBEN
ÉJJELI LES
ÉJJELI LESSzunyogh Ákos történetét apámtól hallottam.
Azon az őszön is meghívtak egy ajándékbikára. A sárosvölgyi vadászkunyhót Szunyogh már két nappal előbb elfoglalta, ő volt a másik vendég.
Azzal fogadott: errefelé négy hete nem esett, a mozdulatlan forróságban még az erdei tisztások füve is fakóra sült, a vadőr látott ugyan néhány bikát, de csak éjszaka, holdfénynél, rendes váltójuk sincs, hol itt, hol amott tűnnek fel.
– És hallgatnak, mint tetű a var alatt.
De hajnalban megeredt az eső, zuhogott délig, s másnap egyszeriben megváltozott minden. Először csak tehenek nélkül csatangoló fiatal bikákkal kerültünk össze, ezek türelmetlenül, fájdalmasan bőgtek. És estére a Cigány-patak völgyéből felharsant egy mély basszus is – mintha fazékból szólt volna fel a hangja.
A Cigány-patak a Málnással az én területem volt, a Sarlós-hegy Szunyoghé. Hajnalban kétfelé mentünk.
Juharfák álltak a patakhoz ereszkedő lejtőn, az előző hetek őrjítő fényeitől kénsárgává váltak a juhar levelei, s most puhán, mint aki álmából ébred, s alig hallhatóan ásít, leszálltak a fák alá terített vastag avarra. Az erdő halk sustorgással nyújtózott. Jól ismertem a Málnást, remek figyelőhelyeket találtam itt az előző években.
Túlnan egyszerre megszólalt egy bika. Belenéztem hatos messzelátómba, végigpásztáztam a meredek hegyoldalt – de akkor már mögöttem is ágreccsenést, gallysuhogást hallottam. Megnyálaztam az ujjam, feltartottam – jó szelem volt. A közeledő ismeretlen irányába lopóztam: fiatal tizenkettes lépdelt ki a közeli rétre, tehenek nélkül. Szép agancsa volt, de én mást, erősebbet kívántam, ez még nagyon fiatal volt. A bika néhány lépés után megállt, lehajolt, majd tehenei után szaglászva lassan továbbvonult a sűrűbe. Ártatlan kis mellékbika, de a nyomában talán megtalálom az öreget is.
Csalogatómra három felelet is jött, távolról. Később egy jó tizennégyest láttam a vágásban, ez megállított, fel is emeltem a Schönaueremet, de reménytelenül messze volt. Megkerestem a nagy cserfát is, melynek makkjára rájárnak a tehenek – környékét ezúttal elhagyottan találtam.
Már egészen lent, a Cigány-pataknál, egy fűvel benőtt ösvényen hatalmas vadmacska szeme villant rám váratlanul. Néhány pillanatig meredten nézett, nem mozdult. Ráfoghattam volna a puskámat – de minek? A kilenc és felesem golyója csak szétszaggatná a bundáját, s ő is mintha csak tudta volna, hogy biztonságban van: nem ugrott el – alattomosan elhúzódott.
Így telt el a délelőtt.
Alkonyatra orgonált a völgy, a Sarlós-hegy teknőteteje is, de hamarosan ismét eleredt az eső, be kellett húzódni a vadászkunyhóba. Szunyoghot már ott találtam.
Konzervet nyitottunk, ettünk, ittunk.
Szunyogh később a Schönaueremet nézegette, neki kilences Mausere volt. Én mindig gondosan kiszedtem puskáimból a töltényt, ő most játszadozva telerakta a Schönauert. Nem szerettem ezt a Szunyoghot, az erő torz megjelenése volt, hordómellkas, bikafizikum, bőre alatt vastag izomkötegek. Különben nem ismertem jól, bár ugyanabban a városban éltünk, de inkább csak így ősszel, vadászatokon kerültünk közelebb egymáshoz.
Konyakot ivott, vizespohárba töltögette.
– Azt, ugye, tudod – mondta váratlanul –, hogy a feleségem kurva. Nem is akármilyen. Mint a fehérkői szakadék.
Csak néztem rá, mit akar ezzel?
– Mondd, te is megcökögetted már?
– Sokat ittál.
Magamhoz húztam a konyakos üveget. Hagyta.
De neki is volt egy mozdulata: egyetlen billentéssel rám fogta a Schönauert.
– Megcökögetted, mi? Nyugodtan bevallhatod, mások is megtették. Nem érdekel. Csinálja, ha jólesik neki… Op-pardon! … Rád fogtam a Schönauert, pedig puskacső előtt nem szívesen valljuk be, amivel máskülönben eldicsekednénk. Miért hallgatsz? Megijedtél?
Ölébe eresztette a fegyvert.
– Így már barátságosabb, ugye? No, most bevallhatod… Meghempergetted?
Ingerült lettem.
– Nézd, Szunyogh… Téged is alig ismerlek, a feleségedet jóformán csak látásból. Tulajdonképpen mit akarsz?
Megint rám fogta a Schönauert.
– Ne tagadd! … Te is meghempergetted, tudom. Felálltam.
– Add ide a Schönauert. Ő is felállt, hátrált.
– Engedelmeddel magamnál tartom.
– Hát tartsd! …
És levágtam magam a priccsre.
Szunyogh előbb tétovázott, majd a sarokba állította a fegyvert, kétujjnyi konyakot töltött magának, belebámult a pohárba.
Ekkor vettem észre, a feje inog. Mintha áramütés érné, minden mozdulatához biccent egyet. A lépegető galambok billegetik így a fejüket. Furcsa, hogy csak most láttam meg. Pedig tegnap is ilyen galambfeje volt, tavaly is. A feleségének köszönhette ezt a rángatózást?
Lehunytam a szemem – hiába, nem sikerült elaludnom. Még ha a kezem ügyében volna a Schönauerem, akkor is ott az ő Mausere. Csak nem fogunk lövöldözni egymásra kisvárosi pletykák miatt? Megpróbáltam magam elé idézni az asszonyt: de mintha hegyi patak vizében látnám, az egyik pillanatban megnyúlt, a másikban kigömbölyödött, minduntalan jött egy hullám, elsodorta, ami már élt.
Talán félóra is eltelt.
– Szóval nem! – mondta váratlanul. Nem feleltem.
Újabb félóra.
– Tudnod kell, megengedtem neki. – Felhajtotta a konyakját, s rögtön újabb adagot loccsantott a poharába. Közben ingott a feje. – Megengedtem, mert nagyon akar egy gyereket, s tőlem nem lehet. Orvosok mondták, ő is tudja. Hat éve vagyunk házasok, és semmi. Tavaly megbeszéltük, hogy próbálja meg mással… a gyerekért! Felugrott.
– Mit nézel rám ilyen hülyén? Hát nem érted? Csak egyszer… Hogy meglegyen, amit annyira kíván!… De azt mondta: nem! Így nem kell neki… Hát jó, mondtam. De ha egyszer majd akarod, szólj. Mert azért mégis tudni szeretném...
Már ordított.
– És tudom! … Fűvel-fával megteszi, tudom! De a gyerekig nem akar eljutni … Fél tőlem!… És talán már a gyerektől is fél… talán már nem is akarja… A gyereket nem, csak azt!
azt!Rohangált a szűk kunyhóban, nekiment a deszkáknak, végre én is felálltam.
– Nem képzelődsz?
Megállt, rám meredt, a meglőtt állat kitágult szemével nézett.
– Én? … Képzelődöm? … Én? … Hát nézd! Kis noteszt rántott ki zekéje zsebéből.
– Az övé!
Fellapozta, inkább tépte.
– Nézd! … Nyolc nevet olvashatsz itt, nyolc férfi nevét… Te is köztük vagy!
Kivettem kezéből a noteszt, a nyolc között ott volt az én nevem is.
Figyelte, rezzen-e az arcom.
– Megmagyaráznád, hogyan kerülsz a noteszébe? Visszaadtam neki a kis vörösbőr könyvecskét.
– A neveket te írtad be. Ismerem az írásodat. Mint egy vizsgálóbíró, nekem ugrott:
– Honnan? … Honnan ismered te az írásomat?
– Tegnap levelet írtál a feleségednek. Láttam a megcímzett borítékot.
Az üvegből kifogyott a konyak. Leült, szomorúan, nagyon halkan mondta:
– Nem ugrottál be… Nincs valamilyen pálinkád? Megsajnáltam. Ha lett volna, most teletöltöm a poharát.
– Nincs.