Szójegyzék
SZÓJEGYZÉKAkazu: szó szerint „kis ház”, Juvenal Habyarimana elnök és felesége, Agathe hutu rokonainak és barátainak a szűk köre, akik ellenezték, hogy megosszák a hatalmat a tuszikkal, és részt vettek a ruandai népirtás megszervezésében.
Bakkie: afrikaans kifejezés a kisteherautóra.
DRC: Kongói Demokratikus Köztársaság (Democratic Republic of Congo), a korábbi Zaire.
FAR: Ruandai Fegyveres Erők (Forces Armées Rwandaises), a többségében hutuk alkotta ruandani nemzeti hadsereg, amely 1994-ig létezett, amikor is a Ruandai Hazafias Hadsereg és a Ruandai Hazafias Front átvette az ország irányítását.
Gacaca: szó szerint „igazság a füvön”, közösségi alapú bírósági rendszer, amit a népirtásban való részvétellel vádolt rengeteg ember elleni eljárások lefolytatására hoztak létre.
Génocidaires: „népirtók”, akiket a tuszik és a mérsékelt hutuk ellen 1994. április 6. és július közepe között elkövetett, közel egymillió áldozattal járó népirtással vádolnak.
Habyarimana, Juvenal: Ruanda hutu elnöke 1973-tól az 1994-ben bekövetkezett haláláig, amikor Dassault Falcon 50 típusú repülőgépét lelőtték egy föld-levegő rakétával. A fedélzeten utazott és szintén meghalt Burundi elnöke, Cyprien Ntaryamira is.
Hutu: Ruanda, Burundi és a Kongói Demokratikus Köztársaság területén élő közép-afrikai népcsoport. Ruanda többségi törzseként (a tuszik és a twák mellett) a hutuk a belga gyarmati uralom idején elnyomás alatt éltek, mivel a belgák a tuszi kisebbségnek kedveztek. 1959 után viszont a hutuk javára billent a hatalmi egyensúly, egészen a népirtásig.
Hutu Hatalom: szélsőséges, tusziellenes ideológia, melyből több politikai párt született az 1994-es népirtás előtt azzal a célkitűzéssel, hogy a tuszikat kiűzzék az országból vagy megsemmisítsék.
ICTR: Ruandai Nemzetközi Törvényszék (International Criminal Tribunal Rwanda). 1994 novemberében létrehozott ENSZ-szervezet, azok ügyeinek a kivizsgálására és tárgyalására, akiket népirtással és az emberei jogok más módon történő megsértésével vádoltak Ruandában.
Interahamwe: szó szerint „azok, akik egymás mellett állnak”, vagy egymás mellett harcolnak. Ez a kormánytámogatást élvező hutu félkatonai szervezet volt a felelős a tuszik és a mérsékelt hutuk ellen elkövetett népirtásért Ruandában.
Kibeho: kisváros Ruanda déli részén, a népirtás előtt Mária és Jézus Krisztus állítólagos megjelenéseiről lett híres. Itt kapott helyett a népirtás utáni legnagyobb hutu menekülttábor, ahol a népirtók és az ártatlan hutuk kerestek menedéket, félve az RPA bosszújától.
Muti: Afrika déli részén elterjedt kifejezés a növényekből, állati és néha emberi testrészekből készített hagyományos orvosságokra.
RPA: Ruandai Hazafias Hadsereg (Rwandan Patriotic Army). A túlnyomórészt huszikból álló Ruandai Hazafias Front fegyveres szárnya. Az 1994-es népirtás után a száműzött tuszikból álló RPA vette át Ruanda irányítását Paul Kagame vezetésével.
RPF: Ruandai Hazafias Front. Ugandában élő, száműzött ruandai tuszik által 1987-ben alapított politikai párt. Az RPF 1994-ben jutott hatalomra Ruandában, a 2003-as választásokon többséget szerzett, és még jelen sorok írása idején (2012-ben) is kormányzó párt Ruandában.
Tuszi: Ruanda, Burundi és a Kongói Demokratikus Köztársaság területén élő népcsoport, Ruanda második legnagyobb törzse (a hutu többség és a twa kisebbség mellett). A belga gyarmati uralom idején a gyarmatosítók kegyeit élvezték, ezért az 1959-es többségi uralom óta sokakat megöltek és elüldöztek közülük. Sokan a szomszédos Ugandába menekültek. Az 1994-es népirtásnak az volt a célja, hogy teljesen eltüntessék a tuszikat Ruandából.
UNAMIR: Az Egyesült Nemzetek Ruandai Segítségnyújtási Küldetése (United Nations Assistance Mission For Rwanda). Az ENSZ békefenntartó ereje, 1993-ban, a népirtást megelőzően hozták létre, hogy kikényszerítse az Arusha-megállapodás betartását, melynek értelmében a száműzött tuszik visszatérhettek volna Ruandába.